Slovenský tím

VODNÝ SLALOM

K1 muži

Jakub Grigar

24 rokov

Dátum narodenia: 27. apríl 1997
Klub: KTK Dukla Liptovský Mikuláš
Tréner: Stanislav Gejdoš

Jeden z najväčších talentov vodného slalomu. Aktuálny strieborný medailista z olympiády v Tokiu. Získal tak pre Slovensko historicky prvú olympijskú medailu v kajaku mužov. Z juniorských a do 23 rokov šampionátov má všetky majstrovské tituly z Európy, či sveta. Už ako 18-ročný prerazil aj medzi seniormi druhým miestom na majstrovstvách sveta v tímovej súťaži v Londýne a o rok neskôr obsadil piate miesto na olympijských hrách v Rio de Janeiro.

Adam Gonšenica

21 rokov

Dátum narodenia: 21. október 1999
Klub: KTK Liptovský Mikuláš
Tréner: Peter Cibák, ml.

Najmladší člen kajakárskeho tria je nováčikom v seniorskej reprezentácii. Už vo svojom prvom seniorskom štarte na tohtoročných majstrovstvách Európy sa výborne zapísal ôsmym miestom. Spolu s Grigarom a Halčinom patria k favoritom na majstrovstvách sveta v tímovej súťaži.

Martin Halčin

30 rokov

Dátum narodenia: 22. máj 1991
Klub: KTK Dukla Liptovský Mikuláš
Tréner: Ján Šajbidor

Juniorský majster sveta, Európy a majster Európy do 23 rokov pádluje v svetovej kajakárskej špičke už 9 rokov. Rodák z Košíc má zo seniorských majstrovstiev sveta medailu z tímovej súťaže z roku 2015. Na svetovom šampionáte v Čunove bude určite horúci kandidát na finálovú desiatku. 

K1 ženy

Jana Dukátová

38 rokov

Dátum narodenia: 13. jún 1983
Klub: Národné športové centrum Bratislava
Tréner: Róbert Orokocký

Majsterka sveta vo vodnom slalome z roku 2006 a historicky prvá majsterka sveta v kategórii canoe ženy z roku 2010. Víťazka seriálu svetového pohára 2009, 2010, 2011, 2013, trojnásobná majsterka Európy do 23 rokov. Na olympijských hrách v Londýne 2012 skončila na 6. mieste a v Rio de Janeiro skončila na 4. mieste.Na svojej domácej trati sa bude lúčiť s dlhoročnou úspešnou kariérou

Eliška Mintálová

22 rokov

Dátum narodenia: 29. marec 1999
Klub: KTK Dukla Liptovský Mikuláš
Tréner: Peter Cibák, ml.

Juniorská vicemajsterka sveta a tretia z majstrovstiev Európy do 23 rokov, ktorá sa už ako 17- ročná sa dostala aj do seniorského reprezentačného tímu, kde sa postupne prepracovala na našu jednotku a vybojovala si účasť na olympijských hrách v Tokiu, kde skončila vo finále na deviatom mieste.

Soňa Stanovská

21 rokov

Dátum narodenia: 27. február 2000
Klub: ŠKP Dolný Kubín
Tréner: Miroslav Stanovský

Talentovaná rodáčka z Dolného Kubína dala o sebe vedieť najmä v kategórii C2 mix s Jánom Bátikom a C1 na juniorských a U23 šampionátoch. Tento rok na ME do 23 získala striebornú medailu. Tento rok sa prebojovala do seniorskej reprezentácie vôbec prvýkrát do top 3 v kategórii K1 ženy.  

C1 muži

Alexander Slafkovský

38 rokov

Dátum narodenia: 11. marec 1983
Klub: KTK Dukla Liptovský Mikuláš
Tréner: Stanislav Gejdoš

Jeden z najlepších svetových kanoistov na svete vôbec. Dvojnásobný vicemajster sveta a trojnásobný majster Európy v individuálnych pretekoch a sedemnásobný majster sveta v tímovej súťaži, ktorému nikto nepovie inak ako Sašo. Na svetovom šampionáte v Čunove bude horúcim kandidátom na medailové pozície.

Matej Beňuš

33 rokov

Dátum narodenia: 2.november 1987
Klub: Športové centrum polície
Tréner: Peter Škantár

Čunovská trať je jeho domáca, na ktorej vyrástol až na strieborného medailistu na olympiáde v Rio de Janeiro. Za svoje najväčšie úspechy považuje bronz z majstrovstiev sveta 2011, ktoré sa konali práve v Čunove. Tešil sa aj zo zisku medailí na majstrovstvách Európy v rokoch 2010, 2013 a 2015, no najmä na poslednej Európe v Ivrey znamenal strieborný úspech vysnívanú miestenku na olympiádu do Tokia, kde skončil šiesty.

Marko Mirgorodský

22 rokov

Dátum narodenia: 4. novembra 1998
Klub: KTK Dukla Liptovský Mikuláš
Tréner: Tomáš Mráz

Dvojnásobný juniorský majster sveta, majster sveta a vicemajster sveta do 23 rokov má skvelo našlapnuté na seniorské úspechy. V kategórii kanoe, v ktorej je na Slovensku mimoriadne náročné presadiť sa medzi olympijskými medailistami a svetovými šampiónmi, si úspešne buduje svoje stále miesto v seniorskej reprezentácii. 

C1 ženy

Simona Glejteková

22 rokov

Dátum narodenia: 2. apríl 1999
Klub: KTK Liptovský Mikuláš
Tréner: Jozef Martikán

Pod vedením trénera Jozefa Martikána, ktorý vykresal zo svojho syna Michala kanoistu „par excelence“ rastie kanoistka, ktorá už dala o sebe vedieť. Juniorská vicemajsterka sveta a čerstvá seniorská majsterka Európy v tímovej súťaži sa predstaví na čunovskej trati vo svojej premiére na seniorskom svetovom šampionáte.

Monika Škáchová

21 rokov

Dátum narodenia: 22.november 1999
Klub: KTK Dukla Liptovský Mikuláš
Tréner: Tomáš Mráz

Čunovská trať jej sedí ako uliata, veď sa na nej stala majsterkou Európy do 23 rokov. Medailu s bronzovým leskom má z majstrovstiev sveta do 23 rokov. Je čerstvá majsterka Európy v tímovej súťaži no z talianskej Ivrey vylovila aj poslednú slalomársku miestenku na olympijské hry do Tokia. Tam zabojovala ako vôbec prvá Slovenka v kanoe a vypádlovala si vo finále deviate miesto.

Zuzana Paňková

16 rokov

Dátum narodenia: 25. november 2004
Klub: Športové centrum polície
Tréner: Peter Murcko

Je mimoriadny vodácky talent. Obojživelníčka, ktorá sa cíti dobre  v kajaku aj kanoe si už ako 14-ročná odniesla dve bronzové medaile z juniorských majstrovstiev Európy v tímovej súťaži v oboch disciplínach. Hneď prvý seniorský štart v 3xC1 na majstrovstvách Európy premenila na zlato. Iba mesiac pre MS sa je podarilo zalté double – víťazstvo v K1 aj C1 na juniorských ME. Na svetovom šampionáte v Čunove bude jednou z najmladších pretekárok.  

EXTRÉMNY SLALOM

Muži — Jakub Grigar, Martin Halčin, Adam Gonšenica, Pavol Andrássy
Ženy — Eliška Mintálová, Soňa Stanovská, Kristína Ďurecová, Lucia Simonidesová

FOTO: Pavol Uhrin | https://www.fotosport.sk

ZJAZD ŠPRINT

K1 muži — Ondrej Macúš, Kamil Kaniščák, Samuel Herbort, Boris Rajniak
K1 ženy — Tereza Polónyová, Simona Maceková, Katarína Kopúnová
C1 muži — Matej Beňuš, Ladislav Daník, Jaromír Ivanecký
C1 ženy — Katarína Kopúnová, Viktória Scholzová, Soňa Stanovská
C2 muži — Matúš Gewissler – Juraj Skákala, Peter a Pavol Hochschornerovci

Peter a Povol Hochschornerovci – foto:Peter Brichta