Giertl je po MS spokojný, prial by si na Slovensku ešte jeden kanál

Majstrovstvá sveta v kanoistike na divokej vode, ktoré sa konali v bratislavskom Čunove sú už minulosťou. Slovenskí reprezentanti získali pred domácim publikom štyri medaily. Najúspešnejší bol hneď prvý deň, keď si naši v hliadkach vybojovali dva bronzy a jedno striebro. Počas záverečného dňa pridal individuálne striebro Alexander Slafkovský.

Lukáš Giertl

Na bronzový stupienok sa v tímových súťažiach dostali naši v 3xC1 mužov (Alexander Slafkovský, Matej Beňuš, Marko Mirgorodský) a 3xK1 žien (Eliška Mintálová, Jana Dukátová a Soňa Stanovská), ešte o jednu priečku lepšie sa umiestnili kajakári Jakub Grigar, Martin Halčin a Adam Gonšenica. „Šampionát hodnotím veľmi pozitívne. Obmieňajú sa nám generácie a mladí športovci sa začínajú tlačiť do finále na vrcholových podujatiach. Potvrdili to aj na domácej vode. Monika Škáchová si vybojovala fantastické štvrté miesto v C1 žien. Ešte lepší bol Sašo Slafkovský so striebornou medailou, škoda toho ťuku‘ na predposlednej bránke. Mal na to, aby vyhral, ale presne taký je náš šport. Verím, že aj diváci si to užili,“ povedal šéftréner slovenskej reprezentácie Lukáš Giertl. „Máme mladých športovcov, ktorí na sebe pracujú. Snažia sa zdokonaľovať každú jednu sezónu a vidno to aj na výsledkoch,“ dodal.

Rekonštrukcia kanála v Čunove sa dokončila iba krátko pred začiatkom šampionátu. Rekonštrukčné práce prebiehajú aj v Liptovskom Mikuláši, kde sa budúci rok uskutočnia majstrovstvá Európy. „Rekonštrukciu kanálov sme potrebovali ako soľ. Charakter vody je úplne iný, ako býval. Niečo to čuňovské‘ tu však zostalo. Myslím, že aj naši športovci to cítili. Takisto sa teším, keď sa dokončí areál v Liptovskom Mikuláši, kde budeme môcť plnohodnotne trénovať celý rok. Najšťastnejší budem, ak nám pribudne na Slovensku ešte aspoň jeden takýto areál,“ zaželal si skúsený funkcionár.

Súčasťou majstrovstiev sveta boli aj zápolenia v extrémnom slalome – novej olympijskej disciplíne, ktorá bude mať premiéru pod piatimi kruhmi už o tri roky v Paríži. Naši pretekári „dieru do sveta“ neurobili. Jakub Grigar sa dostal do štvrťfinále, Soňa Stanovská a Eliška Mintálová, ktorá si extrémny slalom vyskúšala vôbec prvýkrát, skončili v prvom kole hlavnej súťaže. „Myslím si, že v tomto športe všetci idú takou prirodzenou cestou od slalomu. Vo veľa situáciách sa potvrdilo, že slalomári sú najlepší v tejto disciplíne – či sú to Česi alebo Nemci. Naši to začali jazdiť trošku neskôr, pretože sme sa sústredili na olympiádu v Tokiu a nechceli sme, aby došlo k prípadným zraneniam. Tá samotná disciplína sa ešte vyvíja, aj pravidlá sa upravujú z roka na rok. Sám som zvedavý, ako bude vyzerať finálna nominácia na olympijské hry a aj finálna úprava pravidiel,“ zamyslel sa Giertl.

Text: Samuel Prekop
Foto: Pavol Uhrin

Publikované
Kategorizované ako Novinky