Slafkovský získal striebornú medailu, Škáchová štvrtá

Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský sa stal vicemajstrom sveta v C1 na domácom svetovom šampionáte v kanoistike na divokej vode (22. – 26. septembra) v bratislavskom Čunove. Tridsaťosemročný Lipták nadviazal na individuálne striebra z rokov 2013 a 2017. Od titulu, ktorý získal Václav Chaloupka z Česka ho dielo 15 stotín.

Alexander Slafkovský

Zverenec Stanislava Gejdoša sa v semifinále umiestnil na tretej priečke, vo finále svoj výkon ešte zlepšil a posunul sa na druhé miesto. Skúsený kanoista mohol pomýšľať na zlato, to mu však ušlo na predposlednej bránke, kde inkasoval dvojsekundovú penalizáciu. „Keď som došiel, videl som, že tam svieti dvojka a plus pätnásť stotín. Vedel som teda, že sen o titule sa rozplynul, ale nádej, že bude medaila ešte žila. Počas jazdy som sa cítil fantasticky, diváci boli úžasní, mám z toho zimomriavky. Mrzí ma tých pätnásť stotín, mohlo to byť ešte veselšie. Chýbali mi možno dva centimetre, prešiel by som tou bránkou čisto a mali by sme doma titul majstra sveta,“ povedal Slafkovský.

Je to jeho tretia strieborná medaila z individuálnych pretekov na majstrovstvách sveta. „Teraz to bolo určite najemotívnejšie, keďže to bolo doma. Hneď som mal spätnú väzbu od fanúšikov. Je tretia strieborná a som za ňu vďačný, lebo nemusela byť žiadna. Na veterána to bola celkom dobrá jazda. Možno to boli moje posledné majstrovstvá sveta, takže možno som prišiel o šancu získať titul. Čo bude budúci rok, uvidíme v priebehu sezóny,“ dodal čerstvý vicemajster sveta.

Alexander Slafkovský

Vo finále ho doplnil Matej Beňuš, ktorý takisto pred domácim publikom predviedol dobrú jazdu, ale o cenný kov ho pripravila „päťdesiatka“ na ôsmej bránke. Táto chyba ho odsunula až na posledné desiate miesto. „Ja som s jazdou spokojný. Bola tam jedna chyba, ktorá ma stála medailu. Narazil som do prekážok a kvôli tomu som netrafil bránku. Inak bola tá jazda super. Som sklamaný, že mi to na domácej trati nevyšlo. Atmosféra bola úžasná, fanúšikovia ma hnali dopredu. Žiaľ, neodvďačil som sa im dobrým výsledkom,“ uviedol 33-ročný Bratislavčan.

Pred bránami finále zostal najmladší z našich reprezentantov Marko Mirgorodský, v závere semifinálovej jazdy inkasoval až tri 50-sekundové penalizácie, ktorým predchádzalo 6 trestných sekúnd. „Od vrchu mi to nešlo, hneď od začiatku som cítil, že to nebude dobré. Vedel som, že záver trate bude náročný, tak som sa snažil aj trochu šetriť, ale všade mi to trošku ubiehalo, stopa nebola ideálna a tam som stratil sily, ktoré mi potom chýbali. Keď som spravil hore ten zbytočný ‚ťuk‘, snažil som sa to dohnať, ale napokon mi to nevyšlo. Mrzí to, lebo pred domácimi fanúšikmi som sa chcel pobiť o finále. Myslím si, že som na to mal, ale žiaľ, dopadlo to takto. Ľudia ma síce hnali, ale nemal som viac síl,“ smútil 22-ročný slalomár.

Aj vo finále kanoistiek malo Slovensko zastúpenie zásluhou Moniky Škáchovej. Čistá jazda jej napokon stačila na výborné štvrté miesto. „Je to iba kúsok od medaily, takže trochu to aj mrzí. S jazdou som však spokojná, išla som to, čo som mala. Dokázala som ísť čisto a keby mi niekto pred pretekmi povedal, že budem štvrtá, brala by som to. V devätnástej bránke som buchla zadok o prekážku a trošku ma to rozhodilo. Nedokázala som si spraviť dobrý nájazd do skoku, ale napokon som to zvládla bez penalizácie,“ zhodnotila.

Majsterkou sveta sa stala Elena Apelová z Nemecka.

Monika Škáchová

Do najlepšej desiatky sa nezmestila osemnásta Zuzana Paňková. „Išlo sa mi dobre, cítila som silu v rukách. Chybu som urobila, keď som si nestihla prehodiť pádlo a natočiť si loď. Verila som, že to dám nejako aj na pravej ruke, ale nepodarilo sa mi to. Potom som chcela trochu zrýchliť a z toho plynul ‚ťuk‘ v závere. Vedela som, že už to nedokážem dohnať, ale chcela som do toho dať všetko. Napriek tomu som s jazdou spokojná, lebo som zvládla náročné veci,“ povedala iba 16-ročná reprezentantka.

Simona Glejeteková skončila na 22. priečke.

Výsledky:

C1 muži: Finále: 1. Chaloupka (ČR) 92,02 s/0, 2. Alexander Slafkovský (SLOVENSKO) 92,17/2, 3. Anton (Nem.) 94,1/2, … semifinále: 30. Marko Mirgorodský (SLOVENSKO)

C1 ženy: Finále: 1. Apelová (Nem.) 99,03 s/2, 2. Franklinová (V. Brit.) 99,34/0, 3. Satková (ČR) 102,50/0, 4. Monika Škáchová 103,57/2 … semifinále: 18. Zuzana Paňková, 22. Simona Glejteková (obe SLOVENSKO)

Text: Samuel Prekop
Foto: Peter Brichta

Publikované
Kategorizované ako Novinky