Slovákom sa v extrémnom slalome nedarilo

DBratislava 26. septembra – Domácim pretekárom sa nedarilo v extrémnom slalome na majstrovstvách sveta v kanoistike na divokej vode (22. – 26. septembra) v bratislavskom Čunove. Najlepšie skončil Jakub Grigar, ktorý sa predstavil vo štvrťfinále. Eliška Mintálová ani Soňa Stanovská nepostúpili z prvého kola hlavnej súťaže.

Jakub Grigar

Svetovým šampiónom v extrémnom slalome mužov sa stal Jospeh Clarke z Veľkej Británie. V záverečnej jazde zdolal Finna Butchera z Nového Zélandu, Rakúšana Maria Leitnera a Poliaka Michala Pasiuta. Medzi ženami zvíťazila hviezdna slalomárka z Austrálie Jessica Foxová. Druhá bola čerstvá majsterka sveta v slalome Elena Apelová z Nemecka a tretia Evy Leibfarth z USA. Štvrtú pozíciu obsadila Švajčiarka Naemi Braendleová.

Náš Jakub Grigar v prvom kole hlavnej súťaže vyhral svoju jazdu, keď za sebou pohodlne nechal Rakúšana Maria Leitnera, Čiľana Andraza Echeverriu Olguina a Rumuna Patricka Kozmu. Vo štvrťfinále však skončil vo svojej skupine na poslednom štvrtom mieste.

„Prvá jazda sa mi išla veľmi dobre. Mal som dobrú pozíciu na štarte a mohol som si vyberať protiprúdne bránky. Išiel som veľmi dobre. Druhá už bola katastrofa. Ešte som asi nepochopil podstatu tohto športu, kde to nie je o výkonoch, ale o tých zrážkach. Budem sa to asi musieť naučiť, ale zatiaľ to vyzerá tak, že to nie je šport pre mňa,“ pokrčil plecami Grigar.

„Je to kontaktné, a na to ja naozaj nie som. Veľakrát sme videli, že odtiaľ pretekári odchádzali krvaví, tým pádlom sa tam hocijako šibrinkuje a hocikto môže dostať po hlave. Ja nie som z tých, čo by chceli druhým ubližovať. A práve to je problém, v tejto disciplíne musíte zabudnúť na kamarátstvo a vytláčať aj kamarátov a to mne nejde. Bojovať s kamarátom, tlačiť ho a búchať ho pádlom po hlave len preto, aby som vyhral, to nie je nič pre mňa,“ povzdychol si strieborný medailista vo vodnom slalome na OH 2020 v Tokiu.

Hneď v prvom kole skončila Eliška Mintálová, ktorá síce došla do cieľa na prvom mieste, ale pre porušenie pravidiel ju napokon klasifikovali na štvrtom mieste. V hlavnej súťaži extrémneho slalomu sa pritom predstavila vôbec prvýkrát. „Je to celkom zábava, ale bola som v strese z toho, že všetky baby mali také nahnevané výrazy. Ja som si to celkom užila. Myslela som si, že postúpim a aj som sa radovala v cieli, ale potom som zistila, že ma posunuli na posledné miesto. Je to olympijská disciplína, takže musíme to trénovať,“ uviedla 22-ročná Žilinčanka.

Eliška Mintálová

Veľmi podobne dopadla aj Soňa Stanovská, ktorú pre nedovolené konanie na trati klasifikovali v prvej jazde na nepostupovej tretej priečke. „Na štarte bývam veľmi nervózna, nie je to sranda pustiť sa s troma ďalšími dievčatami naraz. Je to naozaj náročné. Je to však nová olympijská disciplína, bude už na OH v Paríži a myslím si, že by sme sa jej mali povinne venovať všetci slovenskí slalomári, aby sme mali čo najvyššiu kvalitu,“ povedala.

 Výsledky:

Muži: 1. Clarke (V. Brit.), 2. Butcher (N. Zél.), 3. Leitner (Rak.), … Jakub Grigar (SLOVENSKO) skončil vo štvrťfinále
Ženy: 1. J. Foxová (Aus.), 2. Apelová (Nem.), 3. Leibfarthová (USA), … Eliška Mintálová a Soňa Stanovská (obe SLOVENSKO) skončili v 1. kole

ICF Pohár národov: 1. Nemecko 164 bodov, 2. Francúzsko 157, 3. Česká republika, … 5. SLOVENSKO 82

Text: Samuel Prekop
Foto: Peter Brichta

Publikované
Kategorizované ako Novinky