Tituly pre Neveua a Funkovú, Grigar siedmy

Majstrami sveta medzi kajakármi sa na šampionáte v kanoistike na divokej vode (22. – 26. septembra) v bratislavskom Čunove stali Boris Neveu z Francúzska a Nemka Ricarda Funková. Jediným domácim zástupcom v sobotňajších finálových pretekoch bol semifinálový víťaz Jakub Grigar, ktorý napokon obsadil siedme miesto.

Jakub Grigar

V semifinále sa Grigar prezentoval výborným časom 85,16 sekundy a medzi najlepšiu desiatku postúpil z prvej priečky. Vo finále si pripísal dve trestné sekundy za dotyk na bránke 22 a výkon 92,39 s mu napokon stačil na siedme miesto. Za novým svetovým šampiónom Borisom Neveuom zaostal o 8,47 s. „Slalom je šport, kde sa treba rozhodovať v desatinách, ja som sa rozhodol riskovať, aby som mal šancu získať titul majstra sveta. Napokon sa to ukázalo ako veľmi zlé rozhodnutie. Keby idem inak, možno stratím nejakú sekundičku, ale asi by z toho bola medaila. Takto som chyboval a som siedmy. Mrzí ma to,“ povedal strieborný medailista z OH 2020 v Tokiu.

Druhý skončil taliansky reprezentant Marcello Beda, bronz získal Joan Crespo zo Španielska.

Účasť vo finále atakoval Adam Gonšenica, ale pripravil ho o ňu dotyk na šiestej bránke. Napokon ho v semifinále klasifikovali na štrnástej pozícii. „Pár sekúnd som sa radoval, že by to mohlo vyjsť, ale potom tam naskočil ten ‚ťuk‘, ktorý ma trošku zaskočil. Vraj tam bol, takže už sa s tým nič nedá robiť. Aspoň viem, že časom na to mám a nabudúce sa musím vyvarovať takýmto chybičkám,“ povedal 21-ročný zverenec Pera Cibáka mladšieho.

Medzi najlepšou desiatkou chýbal aj olympijský víťaz z Tokia 2020 Jiři Prskavec z Česka, v semifinále obsadil nepostupovú jedenástu priečku.

V ženskej K1 triumfovala Nemka Ricarda Funková, striebornú medailu získala jej krajanka Elena Apelová, tretia bola Kimberley Woodsová z Veľkej Británie.

Finále kajakárok bolo bez účasti Sloveniek. Našim nevyšli semifinálové jazdy. Až na sedemnástom mieste sa umiestnila skúsená Jana Dukátová, pre ktorú to bola posledná jazda v kariére. „Nevnímala som, že je to záver kariéry. Bola som skoncentrovaná na môj výkon, a tým pádom som ani na štarte nepociťovala nejakú zvýšenú nervozitu. Chcela som sa rozlúčiť až vo finále, ale pripravil ma o to záverečný skok. Zvyšok trate bol dobrý. Keď som prešla cieľom, uvedomila som si, že je koniec, ale nebola to z mojej strany žiadna negatívna emócia. Teším sa, že posledná jazda mohla byť doma v Čunove pred našimi divákmi. Bolo krásne počasie, takže prišlo aj dosť ľudí, mám z toho radosť,“ skonštatovala majsterka sveta z rokov 2006 (K1), 2010 (C1) a 2011 (3xK1).

Jana Dukátová

Devätnásta skončila Eliška Mintálová, ktorá sa zdržala na bránke číslo trinásť. „Tá trať je veľmi nevyspytateľná. Akurát sa mi zdvihol valec, takže ma to poslalo dole a musela som si naprávať loď. Myslela som si, že to stihnem, ale akonáhle som urobil taký kontrový záber, ktorý dokáže loď posunúť a otočiť, tak ma to posunulo doprava a skončila som ďaleko mimo bránky. Inak bola tá jazda super, všetko som mala postrážené. Mrzí ma, že mi to tá jedna chyba pokazila,“ zhodnotila.

Ešte o jedno miesto nižšie sa umiestnila Soňa Stanovská. „Trať je naozaj náročná, všetky kombinácie nám dali zabrať. Spravila som jednu veľkú chybu, ktorá ma stála finále. Napriek tomu si myslím, že som ukázala solídnu jazdu až do predposlednej bránky. Okrem toho máme medailu z hliadky, takže ja som spokojná,“ tvrdí rodáčka z Dolného Kubína.

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že do finále sa neprebojovala hviezdna Austrálčanka Jessica Foxová, keďže minula dvanástu bránku a bola potrestaná 50 sekundovou penalizáciou.

Výsledky:

K1 muži: Finále: 1. Neveu (Fr.) 83,92 s/0, 2. Marcello Beda (Tal.) 87,75/0, 3. Joan Crespo (Šp.) 87,90/2, … 7. Jakub Grigar 92,39/2, semifinále: 14. Adam Gonšenica (obaja SLOVENSKO)

K1 ženy: Finále: 1. Funková 94,80s/2, 2. Apelová (obe Nem.) 97,31/0, 3. Woodsová (V.Brit.) 97,90/2, …, semifinále: 17. Jana Dukátová, 19. Eliška Mintálová, 20. Soňa Stanovská (všetky SLOVENSKO)

Text: Samuel Prekop
Foto: Peter Brichta

Publikované
Kategorizované ako Novinky