V kvalifikácii extrémneho slalomu uspeli Mintálová, Stanovská a Grigar

V dnešnej kvalifikácii extrémneho slalomu v rámci majstrovstiev sveta v kanoistike na divokej vode (22. – 26. septembra) v bratislavskom Čunove uspeli Eliška Mintálová, Soňa Stanovská a Jakub Grigar. V nedeľu od 15.30 h sa predstavia v hlavnej súťaži.

Eliška Mintálová

Eliška Mintálová, ktorá sa v extrémnom slalome predstavila vôbec prvýkrát, sa v kvalifikácii umiestnila na piatej priečke. „Nevedela som, do čoho idem. Som rada, že som si to vyskúšala. Som trochu nachladnutá a tréner ma ani nechcel pustiť na štart, predsa len sa stále sústredíme na slalom. Sme však na posledných pretekoch v sezóne a chcela som si to skúsiť. Celkom to vyšlo. Z ďalšej fázy, keď už na štarte budeme štyri naraz, mám celkom strach,“ priznala účastníčka OH 2020 v Tokiu.

V nedeľu sa na štart postaví aj pätnásta Soňa Stanovská. „Nebolo to jednoduché, keďže sa nebijeme len s ostatnými krajinami, ale najmä Slovenky medzi sebou. Ja som išla posledná z našich a vedela som, že baby išli naozaj dobre. Rozhodovali desatinky, ale napokon som to zvládla, takže sa teším,“ uviedla.

Postup ušiel devätnástej Lucii Simonidesovej i Kristíne Ďurecovej, ktorá bola na 31. pozícii.

Medzi mužmi bol z domácich pretekárov najrýchlejší strieborný medailista z OH 2020 v Tokiu Jakub Grigar, umiestnil sa na pätnástom mieste. „Zatiaľ som si to vyskúšal iba raz na Svetovom pohári v Španielsku. Trochu som teda vedel o čom to je, ale je to pre nás úplne nový šport. Loďky sa správajú úplne inak ako naše klasické slalomové, takže na to potrebujeme ešte veľa tréningu. Dalo sa čakať, že to bude náročné a tá technika nebude rovnaká s tou slalomovou. Musíme na tom zamakať, ale myslím si, že sú to veci, ktoré vieme celkom jednoducho zlepšiť,“ vysvetlil rodák z Liptovského Mikuláša.

Jakub Grigar

Pred bránami hlavnej súťaže zostali Adam Gonšenica (34.), Pavel Andrassy (57.) a Martin Halčin (60.).

Výsledky:

Muži: 1. Prindiš (ČR) 54,99 s, 2. De Gennaro (Tal.) 55,03, 3. Neveu (Fr.) 55,16, … 15. Jakub Grigar 56,29, 34. Adam Gonšenica 58,02, 57. Pavel Andrassy 60,97, 60. Martin Halčin (všetci SLOVENSKO) 61,70


Ženy: 1. Funková (Nem.) 57,33 s, 2. J. Foxová (Aust.) 57,45, 3. Jonesová (N. Zél.), … 5. Eliška Mintálová 59,03, 15. Soňa Stanovská 60,62, 19. Lucia Simonidesová 60,87, 31. Kristína Ďurecová (všetky SLOVENSKO) 62,18

Text: Samuel Prekop
Foto: Peter Brichta

Publikované
Kategorizované ako Novinky