V semifinále sa predstaví jedenásť slovenských lodí

Do semifinále majstrovstiev sveta v kanoistike na divokej vode (22. – 26. septembra) v bratislavskom Čunove vo štvrtok postúpilo jedenásť z dvanástich slovenských lodí. Kvalifikačným sitom neprenikol iba kajakár Martin Halčin.

Eliška Mintálová

Medzi najlepšiu tridsiatku s prehľadom postúpili všetci traja domáci kanoisti. Alexander Slafkovský skončil v prvej kvalifikačnej jazde prvý časom 83,97 sekundy, ôsmy Marko Mirgorodský na neho stratil 3,54 s. Matej Beňuš bol trinásty s mankom 4,11 s. „Vedel som, že to bude veľmi nabité hneď v prvej jazde. Kĺzalo mi to, tak som to iba podporil. Na druhom medzičase som mal náskok štyri sekundy, potom som už nechcel urobiť žiadnu veľkú chybu. Nebol môj cieľ umiestniť sa na prvej priečke, je lepšie skončiť štvrtý, piaty. Nie som však prvýkrát v takejto pozícii a verím, že v nedeľu mi trať sadne podobne ako teraz,“ povedal po skvelom výkone 38-ročný matador Slafkovský.

Pomyselnú druhú priečku medzi našimi reprezentantmi obsadil najmladší z nich – Mirgorodský. „Kvalifikácia vyšla podľa predstáv. Splnil som cieľ. Postúpiť do semifinále. Boli tam chybičky, ktoré sa dajú odstrániť, ale myslím si, že to bola celkom dobrá jazda. Sústredil som sa na to, aby som nespravil žiadnu výraznú chybu a to sa mi aj podarilo,“ uviedol spokojne.

Spokojnosť neskrýval ani účastník OH 2020 v Tokiu Beňuš. „Som spokojný. Úloha bola postúpiť z prvej jazdy, čo sa mi aj podarilo. Myslím si, že trináste miesto je pred semifinále veľmi dobrá pozícia. Posledné dva roky sme boli bez fanúšikov a to bolo smutné. Teraz, keď tu môžu byť aj diváci, má to hneď inú atmosféru,“ vyhlásil na margo domáceho prostredia.

V semifinále sa predstavia aj všetky tri kanoistky – Simona Glejteková, Monika Škáchová i Zuzana Paňková. Ako prvá si postup zaistila posledná menovaná. Šestnásťročná zverenka Petra Murcka uspela už v prvej jazde. „Z jazdy mám dobrý pocit, išlo sa mi dobre. Môj cieľ bolo dostať sa do semifinále z prvej jazdy, keďže druhá býva veľmi náročná. Trať nebola jednoduchá, sú to majstrovstvá sveta. Musela som si dávať pozor v každej situácii,“ zhodnotila Paňková.

V druhej jazde obsadili Slovenky postupové pozície osem a deväť. „Bolo to tesné, ale som rada, že to vyšlo. Myslím si, že druhá jazda bola dobrá, hoci pred koncom som opäť zaváhala. Som rada, že to napriek tomu vyšlo. Zvyšok jazdy som išla dobre, neurobila som už žiadnu zásadnú chybu, boli tam iba malé chybičky,“ povedala deviata Glejteková.

Simona Glejteková

V kategórii K1 mužov si semifinále vyjazdili Jakub Grigar a Adam Gonšenica, ktorí v utorok získali striebornú medailu v tímovej súťaži. „Celý deň bol fajn, dobre som sa vyspal, dobre sa mi jazdilo. Ráno som síce nabúral do dverí a skoro som si rozbil nos, ale inak bolo všetko super. Bál som sa, či postúpim do semifinále, takže mi odľahlo a teraz sa pokúsim postúpiť do finále. Tam už to bude ‚hop alebo trop‘. Prídu ma povzbudiť rodičia, ale počas pretekov neriešim, kto je na brehu,“ okomentoval svoju jazdu Gonšenica, ktorí sa v kvalifikácii umiestnil na dvanástej pozícii.

O dve priečky nižšie bol strieborný medailista z OH 2020 v Tokiu Grigar. „Vedel som, že sa musím dostať do najlepšej tridsiatky, išiel som si takú ‚pohodičku‘, šetril som sily. Celá jazda vyzerala fajn, až na dve menšie chyby v spodnej časti trate. V cieľovej rovinke som si stihol skontrolovať stratu na víťaza a vedel som, že by to malo bez problémov vystačiť na semifinále. Keď sa na finále postavia pekné bránky, mohol by som bojovať o dobrý výsledok,“ uviedol.

Do semifinále neprenikol ich partner z hliadky Martin Halčin. V prvej jazde skončil 46., v druhom pokuse bol dvanásty.

Jakub Grigar

Naopak, postup majú vo vreckuvšetky tri naše kajakárky. Hneď v prvej jazde uspela Eliška Mintálová. Umiestnila sa na tretej priečke. „Na kvalifikačnú jazdu to stačí. Postúpila som na prvýkrát a teda som spokojná. Myslím si, že toto sú asi prvé majstrovstvá sveta, keď domáci pretekári nemajú takmer žiadnu výhodu, keďže kanál sa prestavoval a máme tu najazdené to isté, čo športovci z iných krajín. Viem, že mám na dobrý výsledok a to je základ,“ povedala.

Takisto po prvej jazde už mala vo vrecku miestenku do semifinále Jana Dukátová. „Som spokojná, mala som všetko pod kontrolou. Cítila som sa dobre. Boli úseky, kde som mohla ísť rýchlejšie, ale nebolo to nutné. Trebalo najmä postúpiť a ideálne z prvej jazdy, keďže na mňa ide nejaká choroba. Dúfam, že budem v sobotu fit a budem si môcť moju záverečnú jazdu užiť,“ zaželala si.

Dve jazdy na kvalifikáciu medzi najlepšiu tridsiatku potrebovala Soňa Stanovská. V druhom pokuse skončila na postupovej piatej priečke.

Jana Dukátová

Výsledky:

K1 ženy: 1. jazda (20 do semifinále): 1. J. Foxová (Aust.) 89,18 s/0, 2. Funková (Nem.) 89,99/0, 3. Eliška Mintálová 91,29/0, … 9. Jana Dukátová 94,75/0, 39. Soňa Stanovská (všetky SLOVENSKO) 107,81/4, 2. jazda (10): 1. Prigentová (Fr.) 91,32/0, … 5. Stanovská (SLOVENSKO) 94,97/0

K1 muži: 1. jazda (20 do semifinále): 1. Neveu (Fr.) 82,14 s/0, 2. Prindiš 82,51/0, 3. Hradilek (obaja ČR) 82,85/0, … 12. Adam Gonšenica 83,91/2, 14. Jakub Grigar 84,24/0, 46. Martin Halčin (všetci SLOVENSKO) 90,64/0, 2. jazda (10): 1. Maimistov (RKF) 83,29/0, … 12. Halčin (SLOVENSKO) 87,97/2

C1 ženy: 1. jazda (20 do semifinále): 1. Woodsová 92,11 s/0, 2. Franklinová (obe V. Brit.) 93,47/0, 3. J. Foxová (Aust.) 94,06/0, … 18. Zuzana Paňková 101,65/0, 23. Monika Škáchová 103,59/2, 26. Simona Glejteková (všetky SLOVENSKO) 105,44/0, 2. jazda (10): 1. Satilová (Braz.) 93,31/0, … 8. Škáchová 102,51/2, 9. Glejteková (obe SLOVENSKO) 10347/0

C1 muži: 1. jazda (20 do semifinále): 1. Alexander Slafkovský (SLOVENSKO) 82,96 s/0, 2. Savšek (Slo.) 86,3/0, 3. Florence (V. Brit.) 86,57, … 8. Marko Mirgorodský 87,50/0, 13. Matej Beňuš (obaja SLOVENSKO) 88,07/0, 2. jazda (10): 1. Sztuba (Poľ.) 86,99/0

Majstrovstvá sveta dnes otvorili svoje brány pre všetkých fanúšikov divokej vody. Za dodržania pravidla O-T-P (Očkovaný – Testovaný – Prekonaný Covid) je až do nedele voľný vstup do areálu Divoká Voda Čunovo. Pozývame vás podporiť slovenských reprezentantov, ktorí na domácom šampionáte patria medzi hlavných ašpirantov na medailový zisk. Ide zároveň o poslednú možnosť vidieť na vlastné oči pretekať olympionikov Janu Dukátovú a Petra a Pavla Hochschornerovcov. Tí sa totiž v Bratislave lúčia s kariérou.

Text: Samuel Prekop
Foto: Peter Brichta, Lukáš Kendra

Publikované
Kategorizované ako Novinky