Martikán: Všetci sa budú chcieť ukázať

Dlhoročný slovenský reprezentant Michal Martikán si síce nevybojoval miestenku na blížiace sa domáce majstrovstvá sveta v kanoistike na divokej vode (22. – 26. septembra), napriek tomu bude v Čunove podporovať svojich kolegov. Okrem povzbudzovania je pripravený ponúknuť aj bohaté skúsenosti, ktorými by rád prispel k úspechu domácich pretekárov.

Michal Martikán

„Otvorene poviem, radšej by som bol na vode, samozrejme. Nie sú to však prvé preteky, ktoré budem takto sledovať,“ uviedol päťnásobný olympijský medailista, ktorý cenný kov zo súťaže pod piatimi kruhmi priniesol päťkrát po sebe v rokoch 1996-2012.

Pre pretekárov bude podujatie v hlavnom meste Slovenska posledným v náročnej sezóne, počas ktorej sa svetová špička zúčastnila aj na olympijských hrách v japonskom Tokiu. „Majstrovstvá sveta po olympiáde bývajú vždy také uvoľnenejšie, keďže to hlavné napätie sezóny už majú mnohí pretekári za sebou. Myslím si, že napriek tejto skutočnosti sa na tejto vode budú chcieť všetci ukázať,“ hovorí z vlastnej skúsenosti 42-ročný stále aktívny rodák z Liptovského Mikuláša.

Verí, že domáci pretekári sa na svetovom šampionáte zapoja do boja o medaily. „Myslím si, že by bolo veľkým sklamaním, keby naši reprezentanti neboli úspešní. Vo vodnom slalome je možné všetko a niekedy stačí malá chyba. Bude záležať na tom, aká bude trať – či bude jednoduchšia alebo zložitejšia, či sa bude dať spraviť chyba a neskôr ju na nejakom úseku dobehnúť. Všetko bude závisieť od postavenia bránok,“ uviedol.

Martikán počíta s tým, že organizátori MS využijú to, že sa bude počas podujatia nachádzať v Areáli Divoká voda v Čunove. „Ešte presne neviem svoj program, ale asi sa pre mňa nejaké veci chystajú. Som ochotný pomôcť s čímkoľvek. Jazdievam v skupine so Simonkou Glejtekovou, poznám ju dlhé hodiny z tréningov, takže pokiaľ bude chcieť s niečím poradiť, veľmi rád to urobím. Preto ma môže čakať aj trénerská pozícia, ak to odo mňa bude vyžadované a chcené. Program budem mať asi pestrý,“ uzavrel Martikán.

Text: Samuel Prekop
Foto: Peter Brichta

Publikované
Kategorizované ako Novinky